اموزش ساخت و خریدن تیروکمان برای دفاع و مقابله با نیروهای ضد شورش

آموزش ساخت تیروکمان بسیار ساده و کارآمد

برای ساختن یک کمان یک تکه سنتی میتونید از یک تکه چوب درخت بلوط یا گردو و… استفاده کنید و آن را به شکل زیر در بیاورید.
 این رو یادآوری می کنم که برخلاف تصور خیلی از افراد زه کمان اصلا نباید کش بیاد و این چوب هست که با انعطاف خود باعث پرتاب تیر میشه.جنس زه کمانی که ساختیم

از نخهای کفاشی که بسیار محکم هستند و به رنگهای مشکی و قهوه ای موجود است استفاده کنید و به اندازه طول کمانی که ساختین ۶ تا ۸ لایه درست کنید. دقت داشته باشید که باید اندازه زه شما حداقل ۷ سانت از طول چوبی که تراشیدید کمتر باشد تاتحت فشار و با خم کردن چوب زه سر جای خود قرار گیرد.

برای کم و زیاد کردن پنداژ(سفتی) کمانی که ساختین ابتدا چوب را خیلی نازک نکنید که پنداژ کمان پایین باشد. بعد از اینکه چوب را تحت فشار خم کردین و زه رو جا زدین شروع به نازک کردن چوب مطابق تصویر زیر نمایید تا پنداژ کمان یا مقدار سفتی کمان تغییر کند
نکته: چوبی که استفاده می کنید خیلی مهم است از یک کارشناس چوب حتما سوال کنید تا یک چوب انعطاف پذیر خوب را به شما معرفی کند. اگه کمون رو ساختین و نکته ای لازم است که اینجا بیان کنیم در قسمت نظرات همین پست اطلاع دهید.
تیر این کمان ها رو هم میشه خرید که الان توی بازار از 8000 تومن که نوع چوبیش هست تا 28000 تومن که نوع کربنی شکاریش هست رو میتونید تهیه کنید.
ساخت تیر هم کار سختی نیست. شما باز هم میتونین پیکان و سوفار(پرهای تیر) رو از بازار بخرید (که پیکان 2000 تومن هست) و اونها رو به یک چوب محکم و سبک وصل کنین.(بهتره که چوب گَز باشه و شما اونو به اندازه ی دلخواه تراش بدین)
مراقب باشین اگر تیر ترک داشت یا در حال شکستن بود  با اون تیر اندازی نکنین چون ممکنه از جایی که میشکنه بره توی دستتون.
ساخت اینگونه کمان های همیشه موفقیت آمیز نیست
مراقب بدن خود باشید
اگه بودجه ی مالی شما اجازه میده، شما میتونین کمان های آماده رو از بازار بخرین. برای کار های نظامی بهترین کمان ها، کمان های صلیبی یا افقی هستند که به زوبین هم معروفند و نام اصلی آنها Crossbow هستش. قیمت این کمان ها از هفتصد هزار تومن تا هفت میلیون تومن بسته به نوع و کشور سازنده ی اونا متغیره.
اگه این میزان هزینه برای شما زیاده میتونین از کمان های کامپوند استفاده کنین که قیمتشون از 350 تومن شروع میشه تا نزدیک 5 میلیون تومن. اما همون 350 تومنی که ایرانیه و اسمش “کامپوند تایگر” هست و توی مشهد تولید میشه برای شکار و دفاع عالیه چون وزرن سبکی داره. شما میتونین این کمان ها رو از سایت روبه رو سفارش بدین: ‪www.iran-archery.com
حواستون باشه پنداژ های بالا قدرت و سرعت بیشتری دارن اما زور بیشتری برای کشیدن زه میخوان.
کمان های ریکرو هم بد نیست اما برای شکار و دفاع باید پنداژ  بالا باشه وگرنه تیری که ازش رها میشه نیروی نفوذ به لباس ضد شورش و رسیدن به بدن رو ممکنه نداشته باشه.
با سپاس. فرزاد
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s